MASÁŽ JE RESTART PRO TĚLO I HLAVU

MASÁŽ JE RESTART PRO TĚLO I HLAVU

Jan.04.2018

Každý z nás zná dny plné stresu, kdy máme dojem, že se na nás valí celý svět. U mě je to nejčastěji kombinace náročných zkoušek v divadle s natáčením televizního programu, do toho se přidává čas věnovaný synovi a tak dále. Dokud nejdu spát, je mi na umření a nemohu vůbec nic. Sama nevím, jestli jsem v takové dny unavená více psychicky, nebo fyzicky. Mám na to však recept, který téměř vždy zabere a nabije mě energií.

Mou odpovědí na tyto náročné dny jsou chvíle věnované jen sobě. Pokud jste si právě povzdechli, že právě čas pro sebe je to, co vám chybí, dovolte mi vás poopravit. Vždy se dá ukrást si pár minut. Nemusí to být uprostřed hektického dne, kdy nevíte, kam dřív skočit. Já si čas pro sebe najdu buď ráno, ihned po probuzení, nebo naopak večer, než si lehnu do postele. A to jsou právě ty chvíle, kdy přichází na řadu masáž.

Každé ráno se snažím začít s touto příjemnou procedurou, kterou známe zejména z wellness center. Proč si však nedopřát wellness přímo doma? Stačí si promasírovat ztuhlé šíjové svalstvo, a den je hned hezčí. Důležité je použít dobrý masážní krém či olej, který svaly prokrví a zahřeje. Osobně mám nejraději krém Vaxicum, a to pro jeho složení – kromě kafru obsahuje esenciální oleje levandule, hřebíčku a rozmarýnu, které uvolní nejen tělo, ale i mou mysl. Je to pro mě příjemný start do nového dne.

Stejný proces absolvuji i večer před spaním. Zatímco ráno mě krátká masáž probudí, večer je mým cílem zejména uklidnit rozvířené myšlenky a připravit se na odpočinek. Pokud mám za sebou fyzicky náročný den, soustředím se na ty partie, které dostaly zabrat. Předejdu tak nežádoucí bolesti namožených svalů, která by mě mohla čekat další den.

Díky těmto několika minutám denně se cítím svěží a nabitá energií. Pro každý případ nosím Vaxicum s sebou v tašce. Když je to možné, ukradnu si dvě minutky pro sebe i během dne, například přes oběd. Je to moje wellness v kabelce, které mám vždy a všude s sebou.   

Vaše Diana Mórová

 

NÁZOR REHABILITAČNÍHO LÉKAŘE:

Způsob života s nedostatkem pohybové aktivity vede ke svalové ochablosti, což snižuje odolnost kloubů, zhoršuje držení těla a celkovou zdatnost organismu. To se v konečném důsledku projeví poklesem tělesné a duševní aktivity. Možností, jak tento stav zlepšit, je mnoho. Patří mezi ně aktivní pohyb, a to podle individuálních možností člověka: procházky, nordic walking, běh, rekreační sport, ale i masáž.

V tomto případě je masáž využívána k upevňování tělesného a duševního zdraví, posílení organismu, zvýšení výkonnosti, regeneraci po fyzické a psychické zátěži, ale i zlepšení celkového vzhledu. Zájem o využití masáže stoupá, zvláště v poslední době, což souvisí i s postupným uvědomováním si hodnoty vlastního zdraví a se snahou o zlepšení výkonnosti a celkové kondice, a to nejen tělesné, ale i duševní.

Celkový účinek masáže spočívá v ovlivnění vegetativní rovnováhy, zrychlení látkové přeměny a zlepšení činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Při rehabilitaci se nejčastěji ordinuje klasická masáž. Jde o systém masážních hmatů (tření, vytírání a roztírání, hnětení, tepání, chvění) na těle pacienta. Jejich opakováním v určité sérii probíhá určitý léčebný záměr. Masáž prováděná pomalým tempem a lehce má uklidňující účinek – na rozdíl od rychlejší a důraznější, která působí povzbudivě.

K relaxaci a uvolnění se mohou využít mechanické pomůcky, například masážní relaxační pás na automasáž zad a šíje nebo masážní váleček nohou, který je účinný na masáž a ovlivnění reflexních bodů na chodidle, známá jsou i masážní křesla.

Masáž vodou má možnost využít každý z nás doma ve sprše. Podle hlavice sprchy a teploty vody je pak účinek masáže buď uklidňující – relaxační –, nebo dráždivý – tonizační.

Doporučená četnost masáže je individuální, preventivně se hodí na masáž chodit 2–3x za měsíc. Na ambulanci se však setkáváme s pacienty, kteří se stávají až závislými na masážích a nemohou bez nich vydržet více než 3–4 dny.