KDYŽ VÁM TĚLO ŘEKNE, ŽE DUŠE POTŘEBUJE ODPOČINEK

KDYŽ VÁM TĚLO ŘEKNE, ŽE DUŠE POTŘEBUJE ODPOČINEK

Dec.14.2017

Žijeme v uspěchané době, na ramena si často bereme příliš mnoho úkolů a na odpočinek jaksi zapomínáme. A pak se stane, že naše tělo zakřičí důrazné STOP. Právě to se mi stalo před několika lety, kdy jsem vážně onemocněla. Neposlouchala jsem varovné signály, které můj organismus vysílal, dlouhodobě jsem pracovala na 110% výkon, až jsem na to doplatila. Bylo to však k něčemu dobré: naučila jsem se relaxovat.

Když se řekne odpočinek, člověk si často představí nohy položené na gauči a zapnutou televizi. Já mám ale na mysli něco jiného – pohodu jak pro tělo, tak pro duši, která pod neustálým stresem a tlakem také trpí. Na takový druh relaxu, má-li být skutečně účinný, již potřebujeme odborníka. Já jsem ho našla až na daleké Srí Lance.

Právě zde je centrum, které se zaměřuje na detox těla, duše a vnitřních orgánů. Každý den pobytu jsem absolvovala čtyři procedury, které byly fyzicky i psychicky velmi náročné, a přestože jsem sem přišla relaxovat, vždy mě pořádně vyčerpaly. Byla jsem natolik unavená, že jsem chodívala spát už v šest večer! Pobyt se skládal z různých cvičení jógy a ajurvédy. Kromě toho jsem absolvovala různé další relaxační techniky – lití oleje na čelo, které odbourává stres, či masáž hlavy zaměřenou na odbourání stresu, dosažení nirvány, uvolnění lymfy a celkové zrychlení metabolismu. Vše probíhalo pod dohledem lékaře.

Kromě těchto procedur má každý účastník pobytu upravenou i stravu. Jíst se smí jen to, co vám naservírují. Žádné sladkosti, jen jídla připravená místním kuchařem s použitím zdejších surovin a koření. Osobně jsem si velmi oblíbila kokosové placky a bylinné čaje. Po 17. hodině však bylo povoleno pít už jen čistou – teplou – vodu.

Je zajímavé, že se v rámci tohoto ozdravného pobytu nedoporučuje ani čtení, protože i to vyčerpává. Samozřejmostí je zákaz kávy a alkoholu. Nikoho asi nepřekvapí, že aby byla relaxace skutečně účinná, používání mobilů je absolutním tabu.

Takovýto odpočinek, který trvá 10–12 dní, se snažím absolvovat každý rok. Vždy si z něj odnáším větší klid a nové poznatky o tom, jak se správně stravovat a co dělat pro své tělo, abych ho nevystavovala stresu a chorobám. Získám tu tolik nové energie, že z ní dokážu čerpat několik dalších měsíců.

Uvědomuji si však, že takový pobyt není finančně dostupný pro každého. Pokud i vy cítíte, že jste na hranici svých sil, ale vaše peněženka zeje prázdnotou, zkuste si udělat wellness doma. Zapalte si v pokoji vonné svíčky, pusťte si tlumenou uklidňující hudbu a poproste partnera o šetrnou masáž. Nezapomeňte na dobrý masážní olej či krém. Právě ten dokáže prokrvit vyčerpané svaly a uvolnit unavenou mysl. Já nedám dopustit na krém Vaxicum. Díky léčivým bylinkám pohladí moje tělo i duši tehdy, když to nejvíce potřebuji. A protože se vejde do každé kabelky, mám své malé soukromé wellness vždy s sebou.

Vaše Diana Mórová

 

NÁZOR REHABILITAČNÍHO LÉKAŘE:

Z praxe rehabilitačního lékaře mám zkušenost, že pacienti, kteří opakovaně alespoň jednou za 1–2 roky absolvují lázeňskou léčbu (ať už plný třítýdenní pobyt, nebo „jen“ týdenní či vícedenní), mají méně recidiv bolestí pohybového aparátu a obecně se cítí lépe .

Předpokládám, že zde hraje roli i skutečnost, že takový pacient se sám snaží na sobě pracovat aktivním přístupem – pohybem, sportem. Přetíženým svalům a sobě samému je však třeba dopřát i pravidelný relax a odpočinek.

Mnozí lidé dnes přitom nevědí, jak správně odpočívat. I tomu je někdy třeba se naučit. Často totiž lidé čas na relax či odpočinek vnímají jako stres. Myslí spíše na to, co všechno je přes den rozčílilo či stresovalo, namísto aby se snažili od těchto věcí oprostit a myslet na něco příjemného.

Já osobně věřím v sílu přírody. Jakým způsobem ji dokážeme využít, je na každém z nás. A rozhodně bychom měli vždy poslouchat vlastní tělo a pocity.