PROČ JSME V ZIMĚ ČASTĚJI NEMOCNÍ?

PROČ JSME V ZIMĚ ČASTĚJI NEMOCNÍ?

Dec.01.2017

S příchodem zimy a sychravého počasí si kromě pěkného dne stále častěji přejeme pevné zdraví. Myslíte si, že za naši zvýšenou náchylnost k chorobám může pokles teplot, déšť a ranní mlha? Přestože v tomto ročním období je ve vzduchu vyšší výskyt virů a bakterií, naše tělo by se jim mělo umět ubránit. Pokud to tak není, je třeba si začít zpytovat svědomí. Staráme se o své tělo a imunitu tak, jak bychom měli?

Zdravá strava – zdravé tělo

V létě jíme ovoce a zeleniny „na kila“. Čím je ale chladněji, tím méně je na talíři máme. Naše tělo přichází o drahocenné vitaminy – a s tím se snižuje jeho odolnost vůči chorobám. Abychom si zdraví upevnili, měli bychom jíst zejména ovoce a zeleninu, které se vyprodukují u nás. Plody vypěstované v České republice budou méně chemicky ošetřené než ty, které musí vydržet cestu dlouhou několik dní, a to zralé a bez náznaku kazu.

Udržujte se fit

Když se dny začnou zkracovat, najednou toho stíháme méně. Zejména pokud se věnujeme vnějším sportovním aktivitám. Zatímco v létě nás to táhlo alespoň na procházku, když venku fouká vítr a padá déšť se sněhem, nechce se nám z domu vystrčit ani nos. Děláme však chybu. Nedostatek pohybu se podepíše nejen na naší postavě či vánočních kilech navíc, ale i na snížené imunitě a vyšší náchylnosti k onemocnění. Je důležité dopřát tělu pohyb v každém ročním období. Zkuste si prohlédnout nabídku sportovních programů v nejbližší tělocvičně – určitě najdete něco, co vás zaujme.

Bez stresu je život zdravější

Právě v předvánočním období žijeme v neustálém stresu. Honí nás pracovní termíny, snažíme se stihnout koupit všechny dárky, stromeček, kapra, uklidit a tak dále. Pohroma se na nás valí z každé strany. A tak často ponocujeme a ještě v posteli myslíme na to, co potřebujeme další den vyřešit. Jsme v neustálém napětí, až nás nakonec skolí rýmička, kterou bychom jindy bez problémů rozchodili. Není se čemu divit. Stres, nedostatek spánku a špatné psychické rozpoložení jsou faktory, které významně ovlivňují naši imunitu.

S neřestmi opatrně

Škodlivost kouření a požívání vyššího množství alkoholu je známá. Kde je však hranice, která určuje, kdy ještě kouříme a pijeme v společensky akceptovatelné normě? Pokud si chcete být jisti, že si neničíte zdraví, odpověď je jednoduchá a určitě nepřekvapí ani vás: žádný tabák, žádný tvrdý alkohol a víno nebo pivo pouze s mírou. Poděkují se vám vaše plíce, játra i imunitní systém.

Za každou virózou je třeba hledat ty pravé příčiny. Viry a bakterie se kolem nás pohybují den co den. Náš imunitní systém jim však podlehne jen někdy – většinou poté, co jsme ho my sami oslabili. Dnes si proto namísto kávy dejte čerstvou ovocnou šťávu, cestou z oběda zpět do kanceláře vyběhněte schody a před spaním partnera poproste o relaxační masáž. Uvidíte, že budete spát jako v bavlnce.